2021 yılının başlaması ile birlikte, en çok merak edilenlerden biri de üniversitelerin açılacağı tarih oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısının ardından yaptığı açıklamasında, MEB’e bağlı okullarda yüz yüze eğitime dair bilgiler verdi. Şimdi ise üniversitelerin akıbeti merak ediliyor. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak?

Devlet ve vakıf üniversitelerinde 2020-2021 eğitim öğretim yılı, online şekilde başladı ve devam ediyor. Güz döneminin bitmesine kısa bir süre kala, yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. İşte, bu kapsamda son gelişmeler…

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşıların uygulanmaya başlamasının ardından antikor oluşması için belli bir zaman dilimi gerektiğini belirterek, antikorların oluşması ile beraber giderek daha normal hayata doğru yönelmenin söz konusu olabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. İlhan, “Ama yine fiziksel mesafeye, maskeye, hijyene, kalabalığa girmemeye, ortamlarda temiz hava girişine mutlaka müsaade etmemiz gerekiyor. Aşı bize mücadelemizde yardımcı olacak. Aşılı kişiler hasta olursa hastalığı daha hafif geçirecekler. Böylece bulaş ihtimali, ağır hasta olma durumu da azalacak. Okullara etkisi şöyle olabilir; belli bir antikor düzeyi oluştuktan sonra vakalar hastalar toplumda belli bir düzeyde gidiyorsa okulların açılması 15 Şubat tarihinde tekrar değerlendirilip ona göre karar verilmesi söz konusu olabilir” dedi.

Kaynak:Hürriyet