Evet arkadaşlar bu blogumda sizlere bir takım şeyler anlatacağım. Aslında günlük gibi olacak öğrendiklerimi paylaşmak aklımda kalsın diye açtım.

Yazılarımı yazarken olabildiğince samimi ve  olabildiğince paylaşımcı olmaya çalışacağım. Geriye dönüp baktığımda insanların güzel yorumlarını görmek insanların hayatlarında ufacık değişiklikler yapabilmek bana mutluluk vereceğini düşünüyorum.

İlk yazımı ne yazayım diye düşünürken aklıma hosting cpanelde gezinirken softaculous‘ta gözüme çarpan ClassicPress CMS (Content Management System) ‘ e bir göz atayım onunla bir blog açma fikriyle buldum. ClassicPress tıpkı WordPress gibi panel.

 

ClassicPress Nedir ?

Önce Topluluk

ClassicPress 2018 yılında ortaya atılmış bir temel. WordPress değişimi karşısında daha sadeliği ve minimalizmi savunanların toplanıp oluşturduğu bir çatal diyebiliriz. WordPress’i temel olarak almış fakat Wordpress’i sanki budamışlar gibi.

Web Sitesindeki tanım bu.

ClassicPress, topluluk tarafından yönetilen bir açık kaynak içerik yönetim sistemi ve klasik TinyMCE düzenleyicisini varsayılan seçenek olarak koruyan bir WordPress çatalıdır.

Dikkatli, kasıtlı planlamayı ClassicPress topluluğunun içgörü ve kolektif bilgeliğiyle birleştirdiğimizde, gelecek yıllar boyunca ClassicPress’in başarısını sağlayacağımıza inanıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için yol haritamıza göz atın .

 

İnternette bazı bloglar yaklaşık ClassicPress Wordpressten %5 daha hızlı tezini savunsa da gözükse de bence testlerin gösterdiğinden çok daha hızlı gözüktüğünü size söyleyebilirim.

ClassicPress Nasıl Kullanabiliriz ?

Örneğin kendimden örnek vereyim ücretsiz bir şekilde 5 dakikada çok hızlı Google Page Speed İnsight’ta 100/100 puan alabilmeniz için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. ClassicPress kurun.
  2. Wordpress temalardan arke temasını yükleyin.
  3. Wordpress eklentilerinden Autoptimize yükleyin.
  4. Autoptimize ayarlarını okuyun inceleyin kendinize göre ayarlamaları yapın.
  5. Autoptimize’nin önerdiği bir eklenti daha var Critical diye başlıyor onu da yükleyin.

Bu işlemleri yaptığınızda çok hızlı bir bloga sahip olursunuz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

İyi Kodlamalar.